Prázdniny – Tentokrát Švýcarsko a Francie

Skautské zážitky členů našeho oddílu se v letošním létě neomezily jen na tábor a cestu do Bulharska a Turecka. Trochu ve stínu těchto akcí se tři skautské rodiny (Výborní, Kreimovi a Rabiňáci) vydaly koncem července do Švýcarska a Francie. V Bernských Alpách naší první zastávkou bylo Mezinárodní skautské centrum Kandersteg. Více v celém článku a fotogalerii.

Toto centrum má skvělou polohu na konci údolí jako výchozí místo pro spoustu výletů do hor, v blízkosti tečou krásné řeky, můžete si zkusit paragliding a mnoho dalších aktivit… Centrum je dost rozlehlé (kapacitu má kolem 1500 lidí), ale každý oddíl má pro táboření vlastní travnatý plácek oddělený od ostatních pruhem stromů. Pro nás pobyt zde byl něco jako malé jamboree – byli zde skauti asi 20 národů z celé Evropy a USA. Skvělé bylo vidět, že skauti odkudkoliv tvoří party, které drží spolu, dokáží spolupracovat a dělat společný program. Takový volejbal, kde hráli vedoucí a roveři i s vlčaty a světluškami, byl zážitek. Na všech bylo vidět, že jsou na svůj šátek náležitě hrdí. Zajímavé bylo zejména setkání se skauty ze Skotska, kde jsou součástí kroje kilty (skotské sukně). Do Kanderstegu je možné jet pracovat jako dobrovolník minimálně na tři měsíce (pobyt a strava je zdarma, ale bez kapesného) nebo i déle. Tito skauti, kteří tam jedou pracovat, zajišťují provoz centra a s tím spojené aktivity (náplň práce se střídá, aby někdo nebyl stále jen v kuchyni…). V současné době tam jsou dva Češi a oba byli velmi spokojení s kontakty s lidmi z celého světa.

 

Během 16 dní jsme prolezli Bernské Alpy, ve Francii Národní park Ecrins, trochu jsme se vyráchali v moři a zakončili výletem kolem Matterhornu.  Není to inspirace pro vaše plánování do příštích let?

Napsat komentář