JELENDA – Aktuality ze světa Jelenů!

 

22.9.

Sbohem září

 

Editoriál:

Září pomalu a jistě vrcholí, tento měsíc nám přinesl tři schůzky a všechny si kladly za cíl vám ukázat, že jste součástí Jelenů, že jednou snad najdete místo v oddílové hierarchii, k čemuž budete potřebovat schopnost se domluvit a spolupracovat s ostatními a i kdyby ne, že byste měli celý život žít v souladu s Kristem, skautským zákonem a sloužit bližním. Hodně štěstí!

 

Co bylo, už nebude

Aspoň ne v době, kdy budete chodit na schůzky. Ani Jakušovu přednášku na téma oddílové hierarchie ani karetně – diskuzní střediskovou poradu ani nošení chromých zato vidomých parťáků… Schůzky na téma My, Jeleni jsou za námi a další měsíce přinesou nová témata, třeba se ještě někdy porveme o frisbee (pozor spoiler), ale nosný prvek schůzky bude jiný. Až jednou pošlete své potomky do Jelenů, kteří by v té době mohli být předním pražským oddílem, třeba vedoucí té doby sáhne po něčem starém. Ale neplačte! Je smutné se loučit se zářím, ale vězte, že říjen nebude o nic horší. Krom toho ani první měsíc školního roku není za námi, ještě nás čeká…

 

Hlídání lebky svatého Václava

Jako pokorokově konzervativní oddíl musíme mít nějaké tradice a to se nám daří lépe jak na jedničku. Tak jako na prosinec připadá Vánočka, na květen voda, na červenec tábor pro mnohé prodloužený potáborovkou, tak k září patří náboženská výprava do Staré Boleslavi. Víra je důležitá a má potenciál spojovat lidi, pročež velmi dobře sedí i k tématu měsíce.

 

Krátké zprávy z Číny

Nejedná se o jistou informaci, ale možná bude na nejbližší výpravě představen systém bodování pro tento rok. A víte, o co v něm půjde? Myslíte, že Šedák omezí jen na pomoc jednomu novináři? Nemyslíte, protože ze způsobu, jakým byla věta formulovaná, je zřejmé, kam směřuji. Nemyslíte, ale možná se mýlíte. Ne že by Šedák nechtěl zachraňovat i hladovějící ve válečných oblastech a vyhlazovaných etnik, nicméně právě se chystá vlézt do ostře střežené věznici a to prakticky bez přípravy, takže není jisté, zda z toho vyjde živý. Zapomněli jste na čem je? Zde (jen tak mimochodem, tato doména by nevznikla nebýt projektu, který naplňoval schůzky loňskou zimu) si můžete přečíst jeho osudy od začátku tohoto školního roku.

 

A co dál?

Do Boleslavi i pod převis. A pak? Na schůzky. Jaké? Já… nejsem jist, kolik vám toho můžeme říct, nicméně už teď víme, kdo co připraví a podle toho bude říjen promakaný.

 

Vzpomínka na Kohouta

Jsme rádi za každého z vás, kdo navštíví schůzky a je nám líto, že bratr Kohout se té poslední neúčastnil.

Takže víte co?

Už nic!!!

 

 

 

 

11.9.

Don´t leave us! Club needs you.

Editoriál:

Vítejte v úvodu prvního vydání Jelendy, skauti, zde byste měli každý týden najít zprávy z naší slavné minulosti a prognózy slibné budoucnosti. Náš autorský zatím není příliš početný, a tak odpusťte mou stručnost.

Hobit

 

Víra, naděj, láska, radost, chránit pravdu naše starost!

Taky jste si všimli, že letos začínáme schůzky pokřikem? A ptáte se, proč přebíráme my, ostřílení a zodpovědní skauti, zvyky vlčat? Jistě už se vám stalo, že jste přišli na schůzku o deset minut později a už se čtvrthodiny hrál fotbal. Po dalších deseti minutách se zase hrál fotbal… Tomu je letos konec. Schůzky potřebují být jasně zahájeny. V půl sedmé se chytneme za ramena, a pak už „kdo pozdě chodí, sám sobě škodí“. V organizačním týmu je nás dost na to, aby každá minuta programu stála za to.  Párkrát si do míče kopnete, toho se nebojte, ale jsme skauti ne fotbalový klub.

 

První schůzka za námi

Pamatujete si už po naší hře na stanoviště pokřik? Dovedete navigovat slepé po strmých skalách, plavit svíčky po vodě, rozesmát smutné a zdržet se podvodů? Víte kdo jsou Šedák, Drakobijec a co vedlo toho prvního k tomu, že se vzal a vyrazil ilegálně do Číny? Vybavíte si ještě chuť halvy? Důvěřujete si vzájemně, že váš bratr včas uhne rukou, když byste se o ni přerazili? Vzpomenete si ještě na modlitbu nad hrobem Námořníka a hlavně víte, kdo tento člověk byl?

Pokud ano, tak schůzka ve vašem případě splnila svůj účel.

 

Pořádek musí být

A teď to hlavní. Z organizačního týmu už prosákly nějaké informace ohledně středy 12. 9. 2018. Zatím se zdá, že nás čeká nadmíru epická schůzka. Schyluje se k boji na dvou frontách, Šedák (jehož příběh můžete spoluutvářet svými rozhodnutími) se prý dostal do křížku s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou, ale bitvy nebude ušetřen ani náš oddíl.

Pevně věřím, že nakonec zvítězí ta správná strana a to ta, která se nenechá zblbnout válečným jančením, nýbrž naopak si udrží dobrou organizaci. Nemusíte se bát, že byste začínali od nuly, zatímco jedna směna bude nasazovat vlastní život na frontě, ta druhá se dozví něco o managementu. Pochopte, nemůžeme vám dát za vzor o mnoho víc než, co známe. Ale i vedení oddílu by mohlo být horší, tak se snad budete mít čím inspirovat a snad se jednou sami zapojíte. Oddíl to bude potřebovat. My všichni to budeme potřebovat.

Hobitův článek o situaci 70 křesťanských uprchlíků z  Číny:

http://www.casslouzit.cz/jednoubudoudal